«Золоті ворота» та музею «Київська фортеця» в м. Києві.
«Золоті ворота» — головна брама стародавнього Києва, пам'ятка оборонної архітектури Київської Русі, одна із найдавніших датованих споруд Східної Європи, символ Києва. Свою назву одержали за аналогією із Золотими воротами в Константинополі (Царгороді).
До стін першої половини 11 століття в окремих місцях примикає пізніша кладка, виконана також у «змішаній» техніці, але вона дещо різниться від первісної товщиною плінфи і кольором розчину. Це сліди ремонту воріт, проведеного у 12 ст. В середині павільйону добре видно бокові стіни проїзду, що примикали в давнину до валу і були позбавлені декоративного оброблення. На них видно відбитки колод внутрішньовалових конструкцій, що складалися з великого й малого зрубів, до яких входило 9 клітей з товстих колод і заповнених землею. З боку поля перед воротами проходив рів заввишки 15 метрів і завглибшки 8 метрів.
Продовженням нашої подорожі став музей «Київська фортеця» Найбільша земляна фортеця Європи та друга за величиною в світі – такою є київська фортеця. Не зробивши жодного пострілу, вона свого часу зруйнувала половину міста - при її будівництві довелося відселяти мешканців цілого району - Печерська. Фортеця будувалася у декілька етапів - з 1706 по 1870-і роки. Основна частина споруд (Нова Печерська фортеця) зведена у 1830-50-х роках, за імператора Миколи Першого. Київ став тоді найбільш укріпленим великим містом імперії.
Історії київської фортеці як фортифікаційної споруди і як політичної в'язниці присвячений музей на території одного з укріплень, що входять в кріпосній комплекс - «Косого капоніра». Капонір був зведений у 1844 році, та являє собою напівпідземну споруду з товстими стінами з цегли і каменю. У стінах розташовані амбразури і бійниці для стрільби з гармат і рушниць. Назва пояснюється тим, що для зручності ведення артилерійського флангового вогню капонір розташований під кутом до земляного валу фортеці, і тому отримав назву «Косий». На початку 1860-х років капонір був перетворений на політичну в’язницю. Першими в'язнями стали учасники польського повстання 1863 року. Декілька з них були розстріляні прямо тут.
Другий музей на території Госпітального укріплення знайомить з історією української фортифікації, починаючи з часів трипільської культури і до Першої світової війни. У музеї багато справжніх експонатів - мундирів, зброї, схем і карт. Дуже цікаво і професійно працюють екскурсоводи музею, колегіанти з великим захопленням слухали їхні розповіді, ставили багато запитань, на які отримали вичерпні відповіді.
Київська фортеця - «ЦЕ УНІКАЛЬНА СПАДЩИНА ВСІЄЇ ЄВРОПИ І ВСЬОГО СВІТУ...