Білоцерківський академічний
ліцей «Колегіум»

Знання є сила, освіта - капітал.
Отто Вільман

Ukraine   English   Deutsch   France   Spain

» Визначні дати та події » 5 серпня - Міжнародний день світлофора

5 серпня - Міжнародний день світлофора

 

«Головне на дорозі -
Казали мені друзі -
Різноокий, одноногий,
З ним жартувати не можна».
Я трохи злякався
Почувши цю розмову,
Але побачивши, здогадався -
Це ж просто - світлофор.

В. Даль

Не дарма статтю, присвячену найважливішому регулювальнику руху на дорогах, відкриває саме дитячий вірш. Адже тісне знайомство зі світлофором кожен з нас починає ще в дитинстві, не припиняючи цю корисну дружбу аж до кінця своїх днів. Подібно до людей певної професії, «різноокий постової» має свій власний свято, що відзначається щорічно. Дата проведення свята «Міжнародний день світлофора» - 5 серпня.

Історія виникнення світлофора

Момент святкування Міжнародного дня світлофора вибрали згідно з історичними відомостями, які свідчать про те, що в 1914 році, тобто рівно 100 років тому світ побачив перший прототип сучасного регулюючого пристрою. Сталося це в США, місті Клівленд. Автором винаходу став інженер Джеймс Ход, його дітище встановили на перетині сто п’ятої вулиці і авеню Евклід відразу в кількох примірниках. Відмінною особливістю даних світлофорів була наявність ліхтарів двох кольорів: зеленого і червоного, а також видання звукового сигналу в момент перемикання світла.

Зрозуміло, світлофор Джеймса Хода не був першим у своєму роді, як вже говорилося вище, а являв собою попередника сучасного регулюючого пристрою. До американського інженера подібну апаратуру створив Лестер Вайр, теж громадянин США. Його варіант штучного постового також працював від електричної мережі, мав два світлових сигналу - відповідно зеленого та червоного кольорів, але, правда, без звуку. Це пристрій цілком могло прикрасити американські вулиці замість з'явився два роки потому «музичного» світлофора, однак цей проект не отримав, на жаль, патенту.

 

Ну а як регулювали рух на дорогах до появи електричних пристроїв? Для цього використовували світлофор, винайдений в XIX столітті, а саме в 1868 році інженером Джоном Пік Найтом. Він зовсім не був схожий ні на перші електричні регулювальні апарати, ні тим більше на сучасні. Зовнішній вид світлофора XIX-го століття дуже нагадував такий семафора, що виконує аналогічну функцію на залізничних коліях. Йому було властиво ручне управління, а представляв світлофор собою набір з двох семафорний стрілок: горизонтальна говорила про необхідність зупинитися, розташована під кутом 45º - про можливості переміщення. Нічний варіант відрізнявся тим, що стрілки змінювалися газовими ліхтарями червоного (зупинення) та зеленого (переміщення) кольорів.

Але повернемося до електричних світлофорам. Після винаходу Джеймса Хода, здавалося, ніщо вже не зможе здивувати пішоходів. Але як би не так! У 1920 році з'явилися триколірні пристрої, що регулюють рух на дорогах - знову ж таки в Америці, на цей раз у Детройті та Нью-Йорку. Авторами винаходу виступили два вчених - Вільям Потте і Джон Ф.Харрис.

У Європі спочатку світлофори були встановлені на французьких вулицях у 1922 році, а вже потім у всіх інших державах. У Великобританії дане нововведення прикрасили проспекти лише 5 років тому.

Якщо говорити про нашу країну, то поява тут автоматичного регулювальника пішохідного і транспортного руху відноситься до радянської епохи. Самим першим містом, який обзавівся подібним пристроєм став Ленінград. Світлофор встановили на перетині проспектів Невського і Литейного - тоді 25 Жовтня та Володарського. Сталося це подія пізніше, ніж у всій Європі - в 1930 році. Слідом електронний регулювальник руху з'явився і в Москві.

 


256 Переглядів.

А також по темі:

Опитування

Архів новин

Листопад 2024 (27)
Жовтень 2024 (45)
Вересень 2024 (25)
Серпень 2024 (20)
Липень 2024 (21)
Червень 2024 (14)
м. Біла Церква, бульвар Олександрійський, 149. тел. (04563) 6-03-90, (04563) 6-45-70 bckolegium{a}ukr.net

Схема проїзду
MakeUp © 2010 Арт-Студия Foto-Fact
Copyright © 2010 -    Білоцерківський колегіум